Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením

Nabídka služeb

Zájemce si může sjednat tyto úkony: 

pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu:  

1. pomoc a podpora při podávání jídla a pití

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc s přeložením jídla na talíř a nalitím nápojů, s nachystáním příborů a nádobí, pomoc s vložením potravin/pití do úst uživatele, nabrání např. posledních soust na talíři, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem (např. přenášení hrnku s horkým čajem).

2. pomoc při oblékání a svlékání včetně speciálních pomůcek

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při výběru oblečení podle počasí a účelu, příprava vhodného oblečení, dohled nad správným vrstvením jednotlivých kusů oblečení, přidržení oděvu při samostatném oblékání uživatele nebo jeho kompletním oblečení či svlečení, pomoc při rozepínání knoflíků, zipů, odstranění/aplikace hygienických vložek nebo kalhotek, zavázání tkaniček, pomoc při nasazení nebo upnutí protézy, ortézy, kontrola čistoty oblečení, vložek či kalhotek na uživateli a upravenosti uživatele, kontrola dostatečných zásob čistého prádla v domácnosti uživatele, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

3. pomoc při prostorové orientaci, samostatném pohybu ve vnitřním prostoru

Úkon obsahuje tyto činnosti: sdělování informací a pokynů pro správný a bezpečný pohyb a orientaci v domácnosti uživatele – vysvětlení uživateli, kde se nachází, nasměrování uživatele správným směrem, upozornění na práh nebo schod, otevírání nebo zavírání dveří, doprovod uživatele na místo, které hledá, jištění nebo přidrženíuživatele při pohybu/chůzi, překonání bariéry, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem (např. při výstupu z vany, přechodu přes práh). 

4. pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík

Úkon obsahuje tyto činnosti: polohování uživatele, přistavení/odstavení židle, přidržení a odlehčení uživatele, pomoc uživateli se změnou jeho polohy na lůžku, křesle, židli atd., manipulace se zvedákem, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

 

pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu: 

1. pomoc při úkonech osobní hygieny

Úkon obsahuje tyto činnosti: příprava a úklid všech k úkonu potřebných pomůcek a prostředků, podsunutí/odstranění podložky pod ležícího uživatele, vložení/odstranění protiskluzové podložky, napuštění vany, omytí celého těla, nepřeje-li si uživatel jinak (např. omýt intimní místa sám), polohování uživatele při mytí a osušování, holení, čištění zubů a vypláchnutí úst, osušení těla, ošetření pokožky tělovým krémem či mastí, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem, kontrola čistoty a upravenosti uživatele. 

2. pomoc při základní péči o vlasy a nehty

Úkon obsahuje tyto činnosti: mytí, sušení a česání včetně přípravy a úklidu všech pomůcek a prostředků k tomu potřebných(např. šampon, ručník, fén), kontrola čistoty a úpravy vlasů uživatele, kontrola přiměřenosti správnosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

3. pomoc při použití WC

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při použití klosetu, pomoc při použití toaletní židle, podložní mísy nebo močové lahve, pomoc se stažením prádla a odstraněním vložky nebo hygienických kalhotek, očištění po vyprázdnění, spláchnutí, vynesení a omytí nádoby toaletní židle, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

 

poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy: 

1. zajištění stravy odpovídající věku, zásadám racionální výživy a potřebám dietního stravování

2. dovoz nebo donáška jídla

Úkon obsahuje tyto činnosti: převzetí přepravních nádob, odchod, případně odjezd pro jídlo k dodavateli, převzetí jídla od dodavatele, donáška uživateli, případně dovoz k poskytovateli služby.

3. pomoc při přípravě jídla a pití

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při přípravě nádobí, při přípravě snídaně nebo svačiny, pomoc při přípravě teplých nebo studených nápojů, pomoc s vařením jednoduššího oběda či večeře, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

4. příprava a podání jídla a pití

Úkon obsahuje tyto činnosti: příprava nádobí, jídelních příborů, jídla, teplých nebo studených nápojů, vaření teplých pokrmů, vkládání jídla a nápojů uživateli do úst, kontrola, že se uživatel najedl, napil, vzal si léky připravené rodinnými příslušníky příp. zdravotnickou agenturou.

  

pomoc při zajištění chodu domácnosti: 

1. běžný úklid a údržba domácnosti

Úkon obsahuje tyto činnosti: mytí podlahových krytin, vysávání podlahových krytin, případně čalouněného nábytku, zametání podlahy, vyklepání předložek a přehozů, mytí povrchu nábytku, utírání prachu z nábytku, ometení pavučin, větrání, otření kuchyňské pracovní desky, umytí, osušení a úklid nádobí a elektrických přístrojů po přípravě jídla (např. mixeru, robotu), omytí dřezu, úklid nakoupených potravin do spíže/ledničky, vynesení odpadků, mytí toalety, mytí koupelny, zalévání květin, převlékání a úprava lůžka, uložení prádla, balení či vybalování a ukládání osobních věcí uživatele na určené místo, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem, kontrola čistoty domácnosti vč. čistoty lůžka, vyřazení zkažených či prošlých potravin.

2. údržba domácích spotřebičů  

Úkon obsahuje činnosti: vypnutí elektrospotřebiče od zdroje elektrického proudu, omytí/otření/vyčištění/ odvápnění spotřebiče - sporáku/varné desky, mikrovlnné trouby, varné konvice, pračky, kulmy, holicího strojku, lednice, mrazničky, televize, výměna sáčku (např. ve vysavači) dle návodu, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

3. pomoc při zajištění velkého úklidu domácnosti

Úkon obsahuje činnosti: úkony běžného úklidu rozšířené o leštění nábytku, dveří, omytí obkladů, úklid skříní a kuchyňské linky zevnitř, omytí dekoračních předmětů a květin, sundání a pověšení záclon, mytí balkonu, mytí oken a okenních rámů, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

4. donáška vody 

Úkon je poskytován v případě náhradního zásobování vodou při přerušení dodávky vody z důvodu havárie, údržby či opravy vodovodního řádu nebo není-li do domácnosti uživatele zaveden vodovod. 

5. topení v kamnech včetně donášky a přípravy topiva, údržba topných zařízení

Úkon obsahuje tyto činnosti: donáška paliva, tj. uhlí/dříví z jejich úložiště v rámci obydlí uživatele do bytu uživatele, vymetení popela z kamen, vynesení popela v kovové nádobě, zatopení, přikládání paliva.

6. běžné nákupy (do 7 kg) a pochůzky

Úkon obsahuje tyto činnosti: domluva obsahu nákupu, sepisování nákupního seznamu, seznamování se s nákupním seznamem a upřesňování jednotlivých položek, přebrání zálohy a nákupní tašky, zápis výše zálohy do sešitu, cesta na místo nákupu, vyhledání požadovaného zboží v obchodě a jeho nákup, manipulace se zbožím a penězi u pokladny, přeložení zboží z nákupního košíku do tašky, donáška nákupu do obydlí uživatele, vyúčtování zálohy použité na nákup, případně ověření dostatečnosti zásob potravin, nápojů, léků a dalších v domácnosti potřebných věcí, výběr poštovní schránky, domluva na předmětu, obsahu a místě zařizovaní záležitosti, případné převzetí/vyúčtování zálohy, zápis výše zálohy do sešitu, cesta na určené/potřebné místo a zpět, zařízení požadované záležitosti či zjištění informací potřebných k zařízení záležitosti, včetně potřebného vyplnění formulářů a provedení úhrady, informování uživatele, domluvení požadované záležitosti osobně či telefonicky, kontrola, že jsou veškeré běžné záležitosti uživatele zařízeny (např. zaplacené složenky, včasné objednání k lékaři na pravidelnou kontrolu).

7. velký nákup

Za takový nákup je považován nákup potravin nebo drobného zboží do domácnosti, který přesahuje rozsahběžného nákupu - jeho položky převyšují hmotnost 7 kg, avšak nepřesahují hmotnost 15 kg. 

8. praní a žehlení osobního, ložního prádla, popřípadě jeho drobné opravy

Úkon obsahuje tyto činnosti: zvážení prádla, roztřídění prádla podle druhů/barev, vložení roztříděného prádla podle druhů do pračky, vložení prádla do pračky uživatele, vložení pracích prostředků, spuštění pračky, namočení, vyprání, vymáchání a vyždímání prádla, vyjmutí vypraného prádla z pračky, věšení/sundávání prádla, ruční žehlení, složení prádla, drobná oprava prádla (např. přišití knoflíku, zašití švu, přišití utrženého ouška), zjištění potřeby vyprat/vyžehlit prádlo, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

 

zprostředkování kontaktu se společenským prostředím:

1. doprovázení dospělých (do školy, školského zařízení, zaměstnání, k lékaři, na orgány veřejné moci a instituce poskytující veřejné služby) a doprovázení zpět.

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při přípravě potřebných dokladů, doprovod uživatele pečovatelkou tam i zpět, otevírání nebo zavírání dveří, jištění nebo přidržení uživatele při pohybu/chůzi, přidržení vozíku/chodítka/holí apod., pomoc při překonání bariéry, podpora při jednání (např. předkládání dokladů, úhrady plateb, vyplňování formulářů,vysvětlování sdělených informací, pokud jim uživatel neporozuměl), zjišťování a sdělování informací pro správný a bezpečný pohyb a orientaci uživatele (např. upozornění na schod), přistavení vozidla, usazení a připoutání uživatele do vozidla, přeprava uživatele, zaparkování vozidla, zakoupení parkovacího lístku, vysazení uživatele v cílovém místě.

 

 

 

Aktuality

24.06.2019 Den sociálních služeb města Náchod

Tísňová péče se zúčastnila dne 18.06.2019 Festivalu sociálních služeb v Náchodě.

27.05.2019 DEN ZDRAVÍ

Přijďte se na nás podívat na Den zdraví ve Dvoře Králové nad Labem, který se koná 30. května od 13,00 hod, čeká vás…

10.05.2019 Obdržení daru

Děkujeme firmě Autocentrum Kadeřávek za podporu činnosti obecně prospěšné společnosti.

Archiv aktualit

Fotogalerie

Kontakt

Život Hradec Králové, o. p. s.
třída Edvarda Beneše 1747/1
50012 Hradec Králové 12
e-mail:zivot.hk@seznam.cz
 
 
O společnosti | Novinky | Veřejný závazek | Pečovatelská služba | Tísňová péče | Fotogalerie | Výroční zprávy | Kontakt | Seniorská obálka
Četl jsem a souhlasím.
Webová stránka využívá pouze krátkodobé - funkční cookies za účelem správné funkce webu. Bližší informace o ochraně osobních údajů GDPR k přečtení zde na vstupní straně.