Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením
Sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením

Nabídka služeb

Zájemce si může sjednat tyto úkony: 

pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu:  

1. pomoc a podpora při podávání jídla a pití

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc s přeložením jídla na talíř a nalitím nápojů, s nachystáním příborů a nádobí, pomoc s vložením potravin/pití do úst uživatele, nabrání např. posledních soust na talíři, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem (např. přenášení hrnku s horkým čajem).

2. pomoc při oblékání a svlékání včetně speciálních pomůcek

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při výběru oblečení podle počasí a účelu, příprava vhodného oblečení, dohled nad správným vrstvením jednotlivých kusů oblečení, přidržení oděvu při samostatném oblékání uživatele nebo jeho kompletním oblečení či svlečení, pomoc při rozepínání knoflíků, zipů, odstranění/aplikace hygienických vložek nebo kalhotek, zavázání tkaniček, pomoc při nasazení nebo upnutí protézy, ortézy, kontrola čistoty oblečení, vložek či kalhotek na uživateli a upravenosti uživatele, kontrola dostatečných zásob čistého prádla v domácnosti uživatele, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

3. pomoc při prostorové orientaci, samostatném pohybu ve vnitřním prostoru

Úkon obsahuje tyto činnosti: sdělování informací a pokynů pro správný a bezpečný pohyb a orientaci v domácnosti uživatele – vysvětlení uživateli, kde se nachází, nasměrování uživatele správným směrem, upozornění na práh nebo schod, otevírání nebo zavírání dveří, doprovod uživatele na místo, které hledá, jištění nebo přidrženíuživatele při pohybu/chůzi, překonání bariéry, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem (např. při výstupu z vany, přechodu přes práh). 

4. pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík

Úkon obsahuje tyto činnosti: polohování uživatele, přistavení/odstavení židle, přidržení a odlehčení uživatele, pomoc uživateli se změnou jeho polohy na lůžku, křesle, židli atd., manipulace se zvedákem, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

 

pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu: 

1. pomoc při úkonech osobní hygieny

Úkon obsahuje tyto činnosti: příprava a úklid všech k úkonu potřebných pomůcek a prostředků, podsunutí/odstranění podložky pod ležícího uživatele, vložení/odstranění protiskluzové podložky, napuštění vany, omytí celého těla, nepřeje-li si uživatel jinak (např. omýt intimní místa sám), polohování uživatele při mytí a osušování, holení, čištění zubů a vypláchnutí úst, osušení těla, ošetření pokožky tělovým krémem či mastí, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem, kontrola čistoty a upravenosti uživatele. 

2. pomoc při základní péči o vlasy a nehty

Úkon obsahuje tyto činnosti: mytí, sušení a česání včetně přípravy a úklidu všech pomůcek a prostředků k tomu potřebných(např. šampon, ručník, fén), kontrola čistoty a úpravy vlasů uživatele, kontrola přiměřenosti správnosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

3. pomoc při použití WC

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při použití klosetu, pomoc při použití toaletní židle, podložní mísy nebo močové lahve, pomoc se stažením prádla a odstraněním vložky nebo hygienických kalhotek, očištění po vyprázdnění, spláchnutí, vynesení a omytí nádoby toaletní židle, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

 

poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy: 

1. zajištění stravy odpovídající věku, zásadám racionální výživy a potřebám dietního stravování

2. dovoz nebo donáška jídla

Úkon obsahuje tyto činnosti: převzetí přepravních nádob, odchod, případně odjezd pro jídlo k dodavateli, převzetí jídla od dodavatele, donáška uživateli, případně dovoz k poskytovateli služby.

3. pomoc při přípravě jídla a pití

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při přípravě nádobí, při přípravě snídaně nebo svačiny, pomoc při přípravě teplých nebo studených nápojů, pomoc s vařením jednoduššího oběda či večeře, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

4. příprava a podání jídla a pití

Úkon obsahuje tyto činnosti: příprava nádobí, jídelních příborů, jídla, teplých nebo studených nápojů, vaření teplých pokrmů, vkládání jídla a nápojů uživateli do úst, kontrola, že se uživatel najedl, napil, vzal si léky připravené rodinnými příslušníky příp. zdravotnickou agenturou.

  

pomoc při zajištění chodu domácnosti: 

1. běžný úklid a údržba domácnosti

Úkon obsahuje tyto činnosti: mytí podlahových krytin, vysávání podlahových krytin, případně čalouněného nábytku, zametání podlahy, vyklepání předložek a přehozů, mytí povrchu nábytku, utírání prachu z nábytku, ometení pavučin, větrání, otření kuchyňské pracovní desky, umytí, osušení a úklid nádobí a elektrických přístrojů po přípravě jídla (např. mixeru, robotu), omytí dřezu, úklid nakoupených potravin do spíže/ledničky, vynesení odpadků, mytí toalety, mytí koupelny, zalévání květin, převlékání a úprava lůžka, uložení prádla, balení či vybalování a ukládání osobních věcí uživatele na určené místo, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem, kontrola čistoty domácnosti vč. čistoty lůžka, vyřazení zkažených či prošlých potravin.

2. údržba domácích spotřebičů  

Úkon obsahuje činnosti: vypnutí elektrospotřebiče od zdroje elektrického proudu, omytí/otření/vyčištění/ odvápnění spotřebiče - sporáku/varné desky, mikrovlnné trouby, varné konvice, pračky, kulmy, holicího strojku, lednice, mrazničky, televize, výměna sáčku (např. ve vysavači) dle návodu, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

3. pomoc při zajištění velkého úklidu domácnosti

Úkon obsahuje činnosti: úkony běžného úklidu rozšířené o leštění nábytku, dveří, omytí obkladů, úklid skříní a kuchyňské linky zevnitř, omytí dekoračních předmětů a květin, sundání a pověšení záclon, mytí balkonu, mytí oken a okenních rámů, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem. 

4. donáška vody 

Úkon je poskytován v případě náhradního zásobování vodou při přerušení dodávky vody z důvodu havárie, údržby či opravy vodovodního řádu nebo není-li do domácnosti uživatele zaveden vodovod. 

5. topení v kamnech včetně donášky a přípravy topiva, údržba topných zařízení

Úkon obsahuje tyto činnosti: donáška paliva, tj. uhlí/dříví z jejich úložiště v rámci obydlí uživatele do bytu uživatele, vymetení popela z kamen, vynesení popela v kovové nádobě, zatopení, přikládání paliva.

6. běžné nákupy (do 7 kg) a pochůzky

Úkon obsahuje tyto činnosti: domluva obsahu nákupu, sepisování nákupního seznamu, seznamování se s nákupním seznamem a upřesňování jednotlivých položek, přebrání zálohy a nákupní tašky, zápis výše zálohy do sešitu, cesta na místo nákupu, vyhledání požadovaného zboží v obchodě a jeho nákup, manipulace se zbožím a penězi u pokladny, přeložení zboží z nákupního košíku do tašky, donáška nákupu do obydlí uživatele, vyúčtování zálohy použité na nákup, případně ověření dostatečnosti zásob potravin, nápojů, léků a dalších v domácnosti potřebných věcí, výběr poštovní schránky, domluva na předmětu, obsahu a místě zařizovaní záležitosti, případné převzetí/vyúčtování zálohy, zápis výše zálohy do sešitu, cesta na určené/potřebné místo a zpět, zařízení požadované záležitosti či zjištění informací potřebných k zařízení záležitosti, včetně potřebného vyplnění formulářů a provedení úhrady, informování uživatele, domluvení požadované záležitosti osobně či telefonicky, kontrola, že jsou veškeré běžné záležitosti uživatele zařízeny (např. zaplacené složenky, včasné objednání k lékaři na pravidelnou kontrolu).

7. velký nákup

Za takový nákup je považován nákup potravin nebo drobného zboží do domácnosti, který přesahuje rozsahběžného nákupu - jeho položky převyšují hmotnost 7 kg, avšak nepřesahují hmotnost 15 kg. 

8. praní a žehlení osobního, ložního prádla, popřípadě jeho drobné opravy

Úkon obsahuje tyto činnosti: zvážení prádla, roztřídění prádla podle druhů/barev, vložení roztříděného prádla podle druhů do pračky, vložení prádla do pračky uživatele, vložení pracích prostředků, spuštění pračky, namočení, vyprání, vymáchání a vyždímání prádla, vyjmutí vypraného prádla z pračky, věšení/sundávání prádla, ruční žehlení, složení prádla, drobná oprava prádla (např. přišití knoflíku, zašití švu, přišití utrženého ouška), zjištění potřeby vyprat/vyžehlit prádlo, kontrola přiměřenosti a bezpečnosti výkonu těchto činností uživatelem.

 

zprostředkování kontaktu se společenským prostředím:

1. doprovázení dospělých (do školy, školského zařízení, zaměstnání, k lékaři, na orgány veřejné moci a instituce poskytující veřejné služby) a doprovázení zpět.

Úkon obsahuje tyto činnosti: pomoc při přípravě potřebných dokladů, doprovod uživatele pečovatelkou tam i zpět, otevírání nebo zavírání dveří, jištění nebo přidržení uživatele při pohybu/chůzi, přidržení vozíku/chodítka/holí apod., pomoc při překonání bariéry, podpora při jednání (např. předkládání dokladů, úhrady plateb, vyplňování formulářů,vysvětlování sdělených informací, pokud jim uživatel neporozuměl), zjišťování a sdělování informací pro správný a bezpečný pohyb a orientaci uživatele (např. upozornění na schod), přistavení vozidla, usazení a připoutání uživatele do vozidla, přeprava uživatele, zaparkování vozidla, zakoupení parkovacího lístku, vysazení uživatele v cílovém místě.

 

 

 

Aktuality

18.02.2020 MDŽ 2020

Život Hradec Králové o. p. s. tímto srdečně zve obyvatele domu Harmonie I. a seniory z okolních domů na společenské…

04.12.2019 Sen noci svatojánské

Život Hradec Králové o.p.s. si dovoluje pozvat seniory a osoby se zdravotním postižením na divadelní představení Sen…

18.11.2019 Změna ceníku

Vážení klienti a uživatelé od 01.01.2020 proběhne změna ceníku tísňové péče.

Archiv aktualit

Fotogalerie

Kontakt

Život Hradec Králové, o. p. s.
třída Edvarda Beneše 1747/1
50012 Hradec Králové 12
e-mail:zivot.hk@seznam.cz
 
 
O společnosti | Novinky | Veřejný závazek | Pečovatelská služba | Tísňová péče | Fotogalerie | Výroční zprávy | Kontakt | Seniorská obálka | Informace KORONAVIRUS
Četl jsem a souhlasím.
Webová stránka využívá pouze krátkodobé - funkční cookies za účelem správné funkce webu. Bližší informace o ochraně osobních údajů GDPR k přečtení zde na vstupní straně.